+420 582 339 803
6:30 - 14:00 hod.

Vaše ceny se zobrazí po přihlášení

Jak správně vybrat zouvačku a vyvažovačku pneumatik

Nabídka vyvažovaček a zouvaček pneumatik je velmi široká a pro laika je těžké se ve všech značkách, parametrech a cenových hladinách vyznat. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými stroji, proč jsou ceny tak rozdílné a hlavně – jak vybrat tu správnou? To vše se dozvíte v tomto článku.

Zouvačky pneumatik

Zouvačky se cenově pohybují od dvaceti tisíc až po stroje s cenovkou nad sto tisíc korun. Za velkými rozdíly v cenách stojí rozdílné technologie a výbava. A jestli kvalitní zouvačka za ty peníze stojí? Na levnějších modelech nepřezujete kola s většími disky a práce na nich je delší, složitější a fyzicky náročnější. Dražší stroje naopak nejtěžší práci udělají za vás.

Ale pojďme hezky postupně…


Poloautomatické zouvačky

Základní stroje, takzvané poloautomaty, mají hlavní montážní sloup pevný a přezouvací rameno výkyvné manuálně do boku. Vlastní nastavení montážní hlavy k okraji disku se dělá také manuálně pomocí aretačního šroubu a rameno se v této pozici fixuje aretační pákou.

Tyto poloautomatické zouvačky bývají téměř vždy vybaveny pouze jednorychlostním otáčením upínacího stolu a zároveň na nich přezujete pneumatiky menších průměrů, než na strojích z vyšší kategorie. Typickou ukázkou základního modelu může být zouvačka LC890U od výrobce Bright.

 
Automatické zouvačky

Dalším stupněm jsou automatické zouvačky. Ty bývají většinou vybaveny dvourychlostním upínacím stolem s větším rozsahem (upnete zároveň disky menších, ale i větších rozměrů), hlavním montážní sloupem odklopným pneumaticky vzad a montážní hlavou fixovanou pneumaticky.

Co to znamená v praxi? Práce na takovém stroji je pohodlnější a rychlejší. Pneumatiku upnete na montážní stůl, po zmáčknutí pedálu stroje se automaticky přiklopí montážní sloup, přitáhnete montážní hlavu k okraji disku a v této pozici ji pneumaticky aretujete pomocí stisku tlačítka. Typickým představitelem také zouvačky může být stroj Bright LC889N. Na tomto stroji přezujete disky s rozměry 6 – 28‘‘, takto velký rozsah jen tak někde jinde nenajdete.


Automatické zouvačky s helperem

Dalším stupněm je automatická zouvačka vybavená helperem. Helper pomůže při přezouvaní disků větších rozměrů, nízkoprofilových pneumatik a pneumatik typu Run-flat. S 17‘‘, 18‘‘ i většími disky se totiž potkáváme mnohem častěji.

Neznamená to, že na stroji bez pomocného ramene větší pneumatiky nepřezujete, ale bude vás to stát větší úsilí a také riziko, že disky poškrábete nebo jinak poškodíte.

A k čemu všemu helper slouží? Vezmeme to pěkně od začátku. Srážečem patek odrazíte patku pneumatiky od disku, upnete na montážní stůl a zjistíte, že patka pneumatiky zaskočila zpět do prohlubně disku. Co v takovém případě dál? Díky pomocnému ramenu nemusíte složitě montážní pákou srážet patku pneumatiky zpět.

Vysunete váleček (který je součástí helperu) na okraj disku a stlačíte pneumatiku pod okraj disku. Spustíte otáčení stolu a jednoduše tak patku pneumatiky odrazíte. Současně tak můžete montážní pastou mazat patku pneumatiky pro snadnější demontáž. Pokud je patka pneumatiky velmi tvrdá a je velmi těžké ji přetáhnout montážní pákou přes okraj disku, opět vám pomůže pomocné rameno. Spodní patku pneumatiky můžete zout stejným způsobem jako horní, nebo pokud je helper vybaven dalším, pneumaticky fixovaným válečkem, jako je tomu u stroje Bright LC889-390, můžete ji přetáhnout právě tímto válečkem a ušetřit si hodně námahy.

Při montáži helper drží patku pneumatiky stlačenou pod okrajem disku na třech místech, díky tomu je montáž velmi šetrná k pneumatice a nehrozí poškrábání disku.


Superautomatické zouvačky

Nejvyšší úrovní zouvaček jsou takzvané superautomatické stroje, kde není vůbec potřeba používat montážní páku. Typickým představitelem takového stroje je zouvačka Bright LC889NV-390.

Všechna výbava a funkce popsaná u předchozího stroje platí i v tomto případě. Navíc je stroj vybaven speciální montážní hlavou s automatickým palcem, který patku pneumatiky přes okraj disku přetáhne za vás. Ušetříte si práci a přezouvání bude velmi rychlé a efektivní. Jak takové přezouvaní vypadá se můžete podívat na těchto videích.


Číny se nemusíte bát, právě naopak

Tím se dostáváme k výrobcům strojů. Kdysi dominovaly trhu především italské značky a výrobci. Italové patří na špici i dnes, ale velmi zdatně jim sekundují i někteří levnější (a přitom kvalitní!) výrobci z Číny.

Před třiceti lety bychom to netvrdili, ale dnes je už v podstatě jedno, jestli se jedná o výrobce z Evropy nebo Číny. Důkazem může být, že před pár lety italský výrobce strojů Corghi koupil 50% podíl v čínské firmě Bright a na společných pozemcích vyrostla nová továrna, kde se pod jednou střechou vyrábějí stroje Corghi a Bright. Tímto krokem se Bright dostal k italským technologiím, ale zároveň si je i při maximální možné kvalitě a výstupní kontrole schopen udržet velmi dobrou cenu, protože svoje stroje vyrábí v Číně.

Vyvažovačky pneumatik

Podobná je situace i u vyvažovaček. Pokud přemýšlíte nad výběrem nového modelu a nevíte, zda se rozhodnout pro nákup levného stroje ze základní řady, nebo zvolit stroj nabitý technologiemi, snad vám pomůžeme v následujících řádcích.

Ve stručnosti se dá říct, že vyvažovačky se dělí na 3 základní skupiny. Poloautomatické, automatické a 3D stroje.  V dnešní době už nemusíte mít strach o přesnost vyvážení ani u základní řady vyvažovaček, alespoň co se týče značky Bright. Přesnost vyvažování je stejná u stroje za 27 tis, stejně jako u stroje za 60 tis korun. Rozdíl ale poznáte ve vybavenosti a obsluze jednotlivých strojů.


Poloautomatické vyvažovačky

Poloautomatické vyvažovačky jsou stroje, které jsou v drtivé většině případů vybaveny LCD displejem a parametry disku se zadávají do stroje manuálně pomocí kláves.

V praxi to znamená, že upnete disk na vyvažovací hřídel, ze stroje vytáhnete výsuvné měřidlo, odečtete naměřenou vzdálenost disku od stroje a tuto pomocí kláves zadáte. Jako další parametry zadáte šířku a průměr disku. Po skončení vyvažovacího běhu natočíte kolo do pozice nevývažku a aplikujete požadované vyvažovací závaží.

Pokud potřebujete vyvažovat ALU disky, zvolíte nejdříve některý z vhodných ALU programů, zadáte hodnoty disku, provedete vyvažovací běh a aplikujete požadované závaží. Stroj ze základní řady Bright.

 

Automatické vyvažovačky

 

Automatické vyvažovačky jsou oproti poloautomatickým vybaveny elektronickým výsuvným měřidlem. V praxi to znamená to, že po upnutí stroje vytáhnete měřidlo, přiložíte k okraji disku a stroj naměřenou vzdálenost a průměr disku automaticky zadá. Klávesami jen zadáte šířku disku do stroje a spustíte vyvažovací běh. Po skončení stoupnete na nožní brzdu, kterou je stroj vybaven, aby se kolo při aplikaci závaží nehýbalo.

Pokud potřebujete vyvažovat ALU disk, nemusíte v tomto případě volit ALU program. Vyvažovačka je vybavena inteligentním softwarem, který ze zadaných hodnot umí zvolit vhodný program.

Stačí pouze vytáhnout elektronickou měrku na vnitřní rovinu, kam budete aplikovat závaží, potom povytáhnout do vnější roviny, kam budete aplikovat závaží, stroj se přepne do vhodného ALU programu a vy už jen sklopením krytu spustíte samotný vyvažovací běh. Po skončení běhu otočíte kolo to pozice nevývažku, zafixujete nožní brzdou a aplikujete požadovanou gramáž závaží. Jedná se například o vyvažovačku Bright CB67B.

3D vyvažovačky

3D stroje jdou rozdělit na 2 skupiny.

  • Vyvažovačky s obkročným měřidlem
  • Vyvažovačky s krokovým motorem

Samotné zadávání parametrů disku se u modelů s obkročným měřidlem děje vytažením výsuvného měřidla a současným přiložením 3D ramínka z vnější strany disku. Tímto se zadají všechny potřebné parametry disku do stroje. Po skončení vyvažovacího běhu se v případě vyvažovačky CB68B kolo díky elektromagnetické poziční brzdě automaticky zastaví v pozici nevývažku a zablokuje se. Vy už jen aplikujete požadovanou gramáž závaží, stisknete tlačítko a stroj disk otočí na pozici druhého nevývažku, kam opět aplikujete závaží, spustíte kontrolní běh a je hotovo.

Při vyvažování ALU kol se parametry zadají naprosto stejně jako u vyvažovačky CB67. Navíc ale bude po skončení vyvažovacího běhu kolo automaticky zastaveno a zablokováno v pozici nevývažku a dovnitř disku se promítne laser. Díky němu závaží aplikujete přesně na místo, které jste si při zadávání parametrů disku vybrali. Vyvažování tak je jednoduché, rychlé a naprosto přesné.

Nejvyšší modely 3D strojů jsou místo obkročného ramene vybaveny sonarem a navíc mají krokový motor a LCD monitor. Jaké to přináší výhody?

Veškeré ovládání stroje se děje skrze dotykový monitor, vše je tak velmi intuitivní a jednoduché. Displej na pár kliknutí zobrazí i nevývažek s přesností 1g.

Vyvažovačky s krokovým motorem mají naprosto bezhlučný rozběh, chod i brždění. Navíc umí otáčet kolem v obou směrech. To oceníte v případě, kdy jsou nevývažky v obou rovinách blízko u sebe. Pro natočení do pozice druhého nevývažku tak stroj nemusí otáčet kolem o téměř celou otáčku, ale umí udělat jen pár kroků zpět.

Vlastní vyvažování ocelových disků je díky 3D sonaru ještě pohodlnější a rychlejší než u 3D strojů s obkročným ramínkem. Pouze vysunete vnitřní měřidlo k okraji disku, stroj zadá vzdálenost a průměr disku a sonar se ihned po sklopení ochranného krytu postará o zadání šířky disku do stroje. Po skončení běhu se opět automaticky kolo zastaví v pozici nevývažku a aplikujete závaží. Laser je v tomto případě už naprostou samozřejmostí.

© 1993–2024, Všechna práva vyhrazena V&W Morava, s.r.o.
Vytvořilo FEO