+420 582 339 803
6:30 - 14:00 hod.

Vaše ceny se zobrazí po přihlášení

Jaké vybavení nesmí chybět v žádném autoservisu

Nákup důležitého vybavení do autoservisu může trochu připomínat scénu z filmu Na samotě u lesa. Protože to máte závaží, ventilky, nýty, pasty, páky… pojďme to ale vzít popořadě.

Většina práce se točí kolem kol a pneumatik. Potřebujete je opravovat a vyměňovat.

Každodenní rutinou je vyvažování kol. Během roku každé auto (zvláště na českých silnicích) projede milióny drobných i větších děr a nerovností. To nechává na kole a pneumatice památku a při výměně pneu je nutné kolo i nově vyvážit.

Nevyvážené kolo způsobuje vibrace volantu i celého vozu, snižuje jízdní komfort a především v dlouhodobém měřítku poškodí ložiska, tlumiče a další části auta.

Samolepící závaží se prodává ve variantách pro motocykly, osobní auta a nákladní auta. K dostání je v klasických 60g páscích nebo v rolích po 6 kg a to jak s klasickou páskou, tak s páskou, která nezanechává zbytky lepidla. Vybírat můžete i různé barvy. Dle disku lepte závaží stříbrné, černé, antracitové či šedé.

Orientujte se dle materiálu disku. Výše zmíněné samolepící závaží je vhodné pro ALU kola, pro ocelové disky zase sáhněte po klepacím závaží. Ta se prodávají s gramáží 5 až 50 gramů. Alternativou k vyvažovacímu závaží je prášková forma pro nákladní vozy. Například vyvažovací prášek FBMB pro kamiony dodávaný v 7,5kg kbelíku.

 

Abyste mohli přidat na kolo závaží, musí nejdříve pryč to staré. Na to si pořiďte různá dlátka nebo speciální kleště.

Opravy defektů

Kromě pravidelných prohlídek a sezónních výměn přichází zákazníci i z vynucených důvodů. Kvůli poruchám a defektům. Poruchy jsou různé, pokusíme si tak shrnout hlavně defekty.

K opravám pneumatik se vám určitě bude hodit zásoba knotů, nýtů, cement, který pomůže k nalepení záplaty, či utěsňovače patek. A pochopitelně i různé nářadí jako montážní páky nebo šroubováky, se kterými povolíte nebo našroubujete jádra ventilků.

A když už jsme u ventilků...

I ventilky se dělí podle využití pro motorky, osobní a dodávkové vozy a nákladní auta. Nejpoužívanější jsou gumové TR413 a TR414 pro osobní auta. Ty je možné zakoupit i ve variantě s chromovým převlekem TR413CR a TR414CR. Pro ALU disky doporučujeme i zásobu kovových šroubovacích ventilů 525MS.

Jiné ventilky jsou pak vhodné pro vozidla vybavená monitoringem tlaku v pneu. Tam sáhněte po TPMS ventilech a dalším vybavení jako TPMS čidla a diagnostika. Například značka CUB nabízí diagnostiku s doživotní aktualizací vozidel zdarma.

Dobré stroje nad zlato

Nejčastěji potřebujete opravovat kola a pneu a také je měnit a vyvažovat. K tomu je nutný i základní soubor strojů.

U vyvažovaček nabízí asi nejlepší poměr cena/výkon značka Bright. Díky spolupráci s italskou značkou Corghi totiž vznikl lákavý mix italských technologií, ale díky levnější výrobě v Číně zůstala nízká cena.

Vybírat můžete z poloautomatických, automatických a 3D vyvažovaček. S jejich plusy a mínusy se můžete blíže seznámit v tomto článku. Najdete v něm i užitečné tipy k nákupu zouvaček.

Samozřejmostí je v každé dílně kvalitní hever. Pro lehčí břemena mechanický, u těžších pak hydraulicko pneumatické. Výběr je u nás široký – nabízíme zvedáky jednosloupové, dvousloupové i nůžkové.

Dalším základním vybavením  jsou přesné pneuhustiče a měřáky tlaku.

Když servis potřebuje servis

Možná vás napadá otázka, jak je to se servisem pro vás? Nejen auto, ale i zouvačka či vyvažovačka se může pokazit. Můžete být klidní. Technická podpora a servis je samozřejmostí. Všechny náhradní díly navíc máme skladem, takže je budete mít vždy rychle u sebe.


Dobře vybavený servis toho samozřejmě potřebuje mnohem více. Bylo by to spíše na knihu než na článek. Ale jako malý úvod s pár tipy na některé značky či specifikace jsme vám snad pomohli.
 

© 1993–2024, Všechna práva vyhrazena V&W Morava, s.r.o.
Vytvořilo FEO